2024. május 16., csütörtök

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#266
Mivel a politika nem igazán tud érdekelni, ezért igyekszem meteorológiai szempontok szerint vizsgálni a helyzetet, persze tudom, ez kihat a gazdaságra is. Természetesen nem vonható ki teljesen a dologból a politika sem, hiszen a folyamat alakulásába erõsen beleszól a politika is, persze (véleményem szerint) erõs gazdasági ráhatásra. Azonban összességébõl a meteorológiai irányvonal az ami számomra döntõ. Ebbõl is az, hogy mennyire lesz élhetõ a föld, milyen rövidtávú változásokra kell felkészülni (ha felkészülhetünk egyáltalán), természetesen amennyiben meglesz a megfelelõ idõ a készüléshez. Szóval valahogy így néz ki nálam a dolog....:-) Tulajdonképpen Te mit tanulsz, hogy ezt választottad szakdogának? És persze fõleg, hogy elfogadták ezt témának!:-)
#265
HAsonló a helyzet nálam is. Egyszerûen feltûnt az idõjárás változékonysága.Sõt,éreztem a saját bõrömön.Aztán, amikor megjelent egy cikk, a neten, ami a pentagon vészforgatókönyvérõl szólt, gondoltam ennek most már utánajárok(nem lehet igaz!)nevetÍGy azért amatõr szinten nehéz, hogy nem tanultam meteorológiát. A felmérés úgy jött létre, hogy összekötöttem a kellemeset a hasznossal.Kiváncsiság+dolgozatomba kutatómunkaként be tudom tenni.Érdkes, a bírálók közül nem sokan értenek hozzá, csak csodálkozással fogadták a témáválasztásomnevetMIlyen oldalról közelíted inkább a témát,met., vagy politikai,gazdaságiról? MErt elég szerteágazó, hiszen egy globális klímaváltozás érinti(fogja) az életünk minden részét...De ezzel még nem sokan(?) foglalkoznak más megközelítésbõl.
#264
Felmérés? Nem rossz dolog a felmérés, remélem, tanulságos információk jöttek ki belõle. Kérdezted, hogy miért is kezdtem el ezzel foglalkozni? Nagyon egyszerû a válasz. Azért, mert már jó régen elkezdett foglalkoztatni a kiszámíthatatlanság és a "kaotikus" állapot problematikája. Emlékeim szerint régebben kiszámíthatóbb folyamatok zajlottak le (mostanihoz képest), s a változásnak valamilyen oka kell hogy legyen. Viszont az okokra senki sem volt hajlandó választ adni, még csak vélemény alkotás, vagy hangosan gondolkodás szintjén sem. Másrészrõl azért, mert még van az életembõl hátra egy jó adag (remélem legalábbis:-)), és ennek tudatában elfogott a kíváncsiság, mint környezete és életfeltételei iránt érdeklõdõ embert. Valahogyan mostanában vannak olyan érzéseim, hogy ha nem a szmogtól, vagy a gutaütéstõl kellene beadnom a kulcsot, hanem valami mástól (pl: klíma), akkor legalább tudjam, hogy miért történik az, ami történik. Mert az ugye letagadhatatlan, hogy történik, mégpedig rohamosan gyorsuló tempóban, s ez bizony (szerintem) még többesélyes. Neked mi a véleményed? Te miért kezdtél pont ezzel foglalkozni?
#263
Köszi!!Ehhez a feladathoz nem lehet eléggé felnõni..minél jobban ássa magát bele az ember annál kevésbé ért hozzá,thats the way it is..nevetÉn csináltam egy felmérést egy-két 8oszt.diák között, hogy mennyire tudnak errõl a dolgoról, hallgatnak-e idõ.jelentést, stb...Érdekes,hogy elég jól tájékozottak,különösen egy német-magyar suliban,de többséget nem érdekli a dolog(najó abban a korban,.. tudom) Kiderült azonban , hogy a szélsõséges esetek, a hirtelen változó hõmérséklet fizikailag megviseli egyiket-másikat.NEm tudom, biztos ez is cáfolható.(Mi nem...?)donmet, te miért kezdtél pl. ezzel foglalkozni?
#262
Kedves Virág! Ponyvával nem foglalkozom, mert nincs szükségem rémhírekre. Pusztán a tények érdekelnek, plussz még valami kis összesítésdek a végén, az egészbõl (már ami nekem az egész) pedig majd megpróbálok én levonni némi következtetést. Ezen okból kifojólag az olyanokkal, mint "Blikk" és társai nem foglalkozom, legfeljebb jót nevetek rajtuk. Inkább próbálom azon csatornák mûsorait figyelni, melyek kicsit közelebb állnak a tudományos megközelítéshez, mint például a Spektrum, vagy NGC, illetve a Discoveri Ch. Emelett persze igyekszerm az internetet is felhasználni a céljaimra, bár korábban a nyomtatott sjatót is néztem, mint például NGM. Egyébként a politika oldaláról közelíteni a témát.... szerintem nem rossz ötlet, mivel a Kiotoi egyezmény révén napi aktualitása is van. Csak gratulálni tudok a választásodhoz, és nagy kalappal kívánni Neked a siker érdekében.:-) Ha meg akarsz vitatni valamit, nyugodtan keress, majd igyekszem felnõni a feladathoz, és okosakat gondolni meg mondani.....:-)
#261
..Tisztában vagyok a média hatásaival és terjedõ hatalmával,és igen lehet, hogy épp én váltam az egyik áldozatvá. De már késõnevet)Valamilyen szinten mégsem árt,mert segít a társadalmi"tudatosításban".(De azért nem szivesen gondolok pl. blikkben, és hasolnlókban megjelenõ rémísztõ, horrorisztikus hírekre...) ÉN is folyamatosan figyelem az ezzel kapcsolatos sajtóanyagot, és így összegyûlt annyi anyag, amit már fel tudok dolgozni a szakdolihoz.Egyébként nki politikai vonatkozásban közelítem meg ezt a témát.(szintén meteorológiai hiányosságok miattszomoru((Cím,ami hirtelen eszembejut,egyszerû:ipcc.ch, unfccc.int eghajlatvaltozas.hu, kvvm.hu, kornyezetunk.hu, zoldtech.hu...rengeteg van! majd folyt.köv.
#260
Kedves Virág! Elolvastam a hozzászólásodat, amelyet nagyon érdekesnek tartottam. Olyannyira, hogy szeretnék komolyabb szinten foglalkozni ezzel a témával, bár csak annyira komolyan, amennyire ez egy amatõrtõl elvárható. Viszont azt tudom mondani a jelen kérdéskörrel kapcsolatosan, hogy az elmúlt 7-9 év során egyre többet foglalkozom ezzel a problémával, s míg 9 évvel ezelõtt errõl mûsort, híradást alig lehetett hallani, látni, úgy manapság több fórumon is találkozhatom a problémával. Sajnos, az ismeretek többsége, amelyet így beszerezhetek, részinformáció, amelyekbõl (képzettségem hiánya okaként) nem tudok "elõre látni", csak tapogatózni. Esetleg Te tudsz valamilyen webes oldalt, vagy magazint, ahol tájékozódhatom? A szakdogádat pontosan milyen tárgykörben írtad?
#259
2004. nyarán például szélsõséges meleg tombolt Alaszkában ill. Szibéria déli részein. Priargunsk-ban, az orosz-mongol határon +42°C-ot mértek!! Irkutsk környékén legalább 4-5 forrónap volt a 2004-es évben (Tmax>35°C). Dél-Szibériában a nyár viszonylag melegnek számít, a hõségnapok évi átlagos száma 20 körül van. Júliusban a napi max átlag 27°C körül, a min átlaga 11-12°C körüli érték.. 2004-ben sokfelé 40db hõségnapot regisztráltak.Továbbá hõségnapokat regisztrálhattak Alaszka középsõ részén is. Fairbanks-ben az elmúlt 5-10 évben elõször mert 30°C fölé a hõmérséklet, ráadásul a nyár folyamán 3-5 hõségnapot is mérhettek, amelyre ott még nem volt példa. A National Geographic szeptemberi számában van egy összeállítás a globális felmelegedés hatásairól, amely szerint a hosszan tartó meleg hatására Fairbanks közelében több helyen az örökké fagyott föld, a permafrost egy része is felengedett, így járdák, kerékpárutak váltak buckássá, ill. lakások padlói amelyet a földbe zárt örök jégre alapoztak. Ha vannak olyan emberek a Földön, akik már nem kételkednek a globális felmelegedés hatásainak következményeiben, akkor az ott élõk biztosan közéjük tartozhatnak...
#258
Sziasztok!ÉN úgy gondolom ez a témakör az,amit a tudományos bizonytalanságok ellenére is komolyan kell venni. Ez nem csak hit kérdése. Érdekes, a92-es Rioi Konferncián pl. még nem is szerepelt a "klímaváltozás" fogalma, de az elõvigyázatosság elve már igen... Eleinte én pusztán hittem ebben a folyamatban, amíg nem kezdtem el kicsit jobban utánajárni, és szakdoga témámként írni róla. MOSt már nem is tudom hogy álljak ehhez a kérdéskörhöznevetÉn "hiszek" a glob.felmelegedésben, nekem nincsenek statisztikáim, de emlékeim, és tapasztalataim igen. (pl. klímaberendezésekre nem nagyon volt szükség 10 éve...most meg a hirtelen hõhullámok miatt igen kelendõ portéka; az autókban is alapfelszerlés.-> De: ezt is meg lehet persze cáfolni, hogy csak a fejlett technológia terjedése miatt)..És egyébként Persányi és Láng István szerint is az egyik legfontosab kérdés napjainkban, de azt már nem tudom, hogy terrorveszélynél is jelentõsebb-e....nevetbár sose lehet tudni.Kiszámíthatatlan a természet ereje, hogy egy közhellyel éljek. Én kiváncsi lennék egy-két véleményre, csak nagy általánosságban...
#257
Snowfan: pedig pont ezt jelenti: vannak olyan adatsorok, amelyek annyire eltérõek, hogy nem lehet õket utána egységesként kezelni. Ilyenkor nincs más hátra, mint ujrakezdeni az adatgyûjtést. ez a probléma nem csak világstzinten jelentkezik. MAgyaroszágon is pl ha egy meteorológiai állomást áttelepítenek, vagy egyszerûen beépül házakkal a környéke, már elég bajos összevetni és folytatásként kezelni az elõzõvel..
#256
Rovaniemi: nem tudom, az sem lepne meg, ha nem, rengeteg statisztikát lehet gyártani.. az a bizonyos alá nem volt odaírva, hogy milyen adatok szerepelnek benne. Úgy gondolom, hogy aki hinni akar benne, az elfogadja. A legnagyobb baj az, ha tényként kezelnek dolgokat, amik esetleg nem is igazak.. ezt hívják áltudománynak vagy a tények elferdítésének. Én nem foglalok állás benne. Pontosan azért, mert se elegendõ adat nincs, ami meg van, azt meg kitudja hogy manipulálták. Elég annyi, hogy az az észrevétel a Légkörben szerintem elgondolkodtató. Ahogy te mondod: belekalkulálták.. kicsoda és hogyan? Levontak belõle, átlagolták? hozzátettek, hogy megfeleljen a mostani eloszlásnak.. Amíg ez nincs oott az ábra mellett, addig nem hiszem el. Nekem nem elég az, hogy "amerikai tudsok felfedezték.. " , brit kutatások igazolták.." stb.. Ezeknek nagyon kamuszaguk van, mint a mosópor és arcfényreklámoknak. És ha a gyanú árnyéka is felvetõdik, hogy nem teljesen korrekt az eljárás, hát én azt alapban hazugságként fogom fel. Aki nem így teszi, az nem tekinthetõ tudósnak, vagy a tudomány álláspontját képviselõnek.
#255
Cauchy, nyilván ez is egy szempont; de azért kissé szimpla dolog lenne, ha az új helyszínek eltérõ éghajlati alapadottságait egyszerûen ignorálnák a következtetések kimondásakor.
#254
Cauchy! Ezt gondolom mások is észrevették és talán bele is kalkulálták a statisztikáikba.
#247
Hõségnapok száma 2003-ban 44db (ez az átlagos majdnem kétszerese!), 2004-ben 19db.
#246
35°C-os Tmax 25 napon át elég érdekes lenne... Nem a hõségnapok számára gondolsz (Tmax>30°C), amúgy stimmelne a dolog... Az elmûlt 2 évben mindössze 1-1 olyan nap volt, mikor a Tmax meghaladta a 35°C-ot.
#245
Bogo! Lásd Usrin-2 elõbbi írását....
#244
Hát én 2004-et mindennek mondom,de meleg évnek nem. Alig volt 25 nap amikor a hõmérséklet elérte a 35 fokot.
#243
Komolyfelhö: nem Magyarország, hanem a FÖLD legmelegebb éve...
#242
A 2004 nem a legmelegebb év volt, inkább a leghüvösebb és legcsapadékosabb volt. Április és május a több mint 500 mm csapadék volt.
#241
Pedig.... a föld legmelegebb évei az utolsó száz évre visszatekintve: 1998, 2002, 2003, 2004. Ha nem is eléggé szignifikáns még talán, de azért elgondolkodtató...
#240
Mióta az idõjárás úgy viselkedik, ahogy szokásos (vagy ahogy vártuk), azóta ez a fórum "kihalt". Pedig...!
#238
Sziasztok!Nem az uno.hu tehetett róla, hanem aki átadta nekik. Maximum annyi, hogy a szerkesztõ nem olvasta el rendesen a cikket. Ez sajnos nem csak náluk történt már meg. Viszont a korrektségüket bizonyítja, hogy az általam korrigálásra felkérõ levélre az oldal fõszerkesztõje 1/2 órán belül reagált, és a cikk címét javították.Más...Amúgy az Usrim által többször felhozott eseményt (Guatemala) csupán az ENSZ monitoring oldalán volt olvasható.Abban maximálisan igazat adok, hogy az ázsiai geofizikai eseménynek nem sok köze lehetett a világban tapasztalt szélsõséges eseteknek. DE... Amikor az idõjárás kutatók egy része azt mondja, megkezdõdött egy olyan folyamat, amelyet a globális felmelegedés okozott, a másik tábor gyorsan lehurrogja. Ebben a laikus nem igazán fog kiigazodni.Még egy utolsó félreértésrõl szeretném ellebbenteni a fátylat! A HISZ-en van egy un. híroldal, amely a bel és külföld történt !érdekes! cikkeket tesszük közzé. Ennek a tartalma jelenik meg a Metnet kezdõoldalán is. Valamint van egy adatbázis - amely a Riasztási Térképet is táplálja - ahol már megtörtént eseményeket tartjuk nyilván. Aki olvassa és ismeri az oldalt, erre igen hamar rájöhet.
#237
Nomad: ha csak a baromságok miatt tettétek be a cikket, ezt érdemes jelezni az olvasók számára is... Most épp olyan formában került fel, mint a "komoly" hírek - könnyen lehet, hogy sokan épp ezért komolyan is vették, anélkül, hogy a szöveg mögé néztek volna. (Valahol igazuk is van: ez szerintem a ti dolgotok lenne, lásd a guatemalai -50°C-ot. Vagy ez is mint látványos baromság került fel a Metnet fõoldalára? Április 1. nem mostanában volt...)
#236
a világ akkor járna a legjobban, ha az uno.hu rendszergazdája rányomna egy format c: -ot a szerverre, aztán fõbelõné magát, hogy ilyen szennyet felengedett a vincseszterére
#235
Sziasztok!A TV2-õs cikket pont az ilyen baromságok miatt emeltem be. A mai történet még jobb. Feltettem a cikket, hogy Skócia területét elérte az !ORKÁN!, erre az uno.hu lehozza: "Újra ölt a tornádó - ezúttal Skóciában " címmel. Erre most mit mondjak. Hiába teszek egy cikket közzé, ha teljesen máskánt veszik át. szomoru Ahogy az elõttem szóló mondta: No comment...
#234
Usrin: TV2 primitív hírek primitív embereknek prmitív emberektõl.. Nálam a tv már kiesett, mint használható hírforrás, talán még az M1 ér valamit.. a többi egy nagy szar.. mindegyik a másikat akarja túlszárnyalni vérben és hullaszagban
#233
A legújabb hír "forrása" a TV2... no comment. Csak halkan kérdezném meg: vajon mi köze a szökõárnak az észak-európai ciklonhoz, ami miatt egymást felnagyítva, "csapás-sorozatként" kell a kettõt emlegetni?
#232
Szerintem az ilyen enyhe telek máskor is elõfordultak már! Remélem azért ez nem elõjele semminek! Habár a kemény telek ritkulni látszanak.
#230
Nomad, köszönöm a választ, bár azért a -50°C-nak továbbra sem hiszek. :-) És a személyes véleményem az, hogy jobb lenne kevesebb, de megbízhatóbb hír: pl. az Index.hu-ról nem biztos, hogy érdemes kritika nélkül átvenni az idõjárási híreket, ismerjük õket jól... (A HEWS rövidítésrõl nem tudom, hogy mit jelent, és mennyire megbízható forrás.)De tényleg nem mindenáron vitatkozni szeretnék. Ehelyett inkább boldog új évet kívánok mindenkinek!
#229
Szia Usrin!Minden információ alatt ott van a forrás megnevezése, sõt még az is, hogy hivatalos, vagy nem hivatalos (sajtó, e-mail) helyrõl származik-e az esemény leírása. Amely nem hivatalos forrás, az "csupán" jelzés értékkel bír, de akkor is lényeges. Amely info pedig hivatalos, akkor az kormányzati vagy szakmai oldalról származó hír.Remélem, ez kielégítõ számodra. Az idõpont egyezésrõl meg newm hiszem, hogy én tehetek. Hidd el, nem azt lesem, melyik sajtóportál mit ír, és keresek gyorsan egy hasonló eseményt a világban. Ez nem így mûködik. Legalábbis számunkra...szerintem.Have a nice day!
#228
Nomad: szerintem jobbító szándékúak voltak a megjegyzések. Én a dél-amerikai hidegnek azért kezdtem utánanézni, mert a guatemalai "-50°C alatti hõmérséklet" már több volt, mint gyanús... még ha egyszerû elírás, akkor is az oldal szavahihetõségét rontja sokak szemében. (Ha pedig valóban ilyen sok, ilyen megbízható forrásból származnak a hírek, hiányolom ezek feltüntetését.) Még valami a dél-amerikai hírrõl: a bolíviai hidegrõl azt találtam, hogy október 27-28-án(!) következett be. Ez biztosan kapcsolódott a többi eseményhez, ami ebben a december 15-i hírben szerepelt? (Ha tényleg idõben és térben távoli események kerülnek egy hírbe, akkor Snowhunterrel kell egyetértenem...)
#227
Sziasztok!Kali & Bakonyvár 2004.12.17.-i beszélgetésére reagálnék, ha nem gond.Pontatlanság: Az információkat sok esetben az adott ország helyi sajtóforrásából vesszük, de rengeteg adat származik állami, nemzetközi ügynökségektõl. A Guatemalai/ Perui / Bolíviai szélsõséges idõjárásról szóló információ "csupán" az ENSZ-WHO meg még vagy 10 hárombetûs szervezet által üzemeltetett oldalról lett átvéve. Ebbe a körbe tartozik az ESTOFEX European Severe Weather Database, European Severe Storms Laboratory, a USGS, és még sorolhatnám, de nem ez a cél. Sokat számít a hitelesség, ráadásul nem szeretném, ha egy Demszky féle hangulat alakulna ki az oldallal kapcsolatban.Hír átvétele: Szeretném az elején leszögezni. Az RSOE HAVARIA Információs Szolgálat NEM hírügynökség. Globális adatbázist (is) üzemeltet a világban bekövetkezett események rögzítésére, az állampolgárok tájékoztatása, hasznos ismeretek közzététele tartozik a feladatai közé. Például a meteorológiai jellegû ismeretanyagok nem egy magyar honlapról lett átemelve, feltüntetve a szerzõjét. Esetleg nem helytállóak az ezeken az oldalakon közzétett ismeretanyagok? :OSnowhunter 12.03 Szenzációhajhászás? Éppen nem ez a célja az oldalnak. "Még annyit tennék hozzá, hogy az ugyan dicséretes munkát végzõ visz.rsoe is igencsak szenzáció hajhászan áll hozzá, minden nap "soha nem látott" dolgaival."Sajnálom, ha minden napra "sikerült" valamilyen kritikus információt beszerezni. Az Internet és a megfelelõ technika segítségével sokszor hamarabb értesülhet az ember a külföldön történtekrõl, mint a hivatalos, magyar forrásokból. Volt már példa rá, hogy állami hivatal is a VISZ oldaláról tudott meg információkat, amelyben intézkednie kellett. Nem a szenzációhajhászás a cél, hanem a tájékoztatás. A lényeg pedig az, hogy az RSOE-VISZ nem hírügynökség, nem sajtóportál. Információs oldal.Elnézést kérek a hosszú beírásért, de szeretném tisztázni a helyzetet.Még egyszer szeretnék mindenkinek eredményekben gazdag, Boldog Új Évet Kívá[email protected] RSOE-Havaria
#226
Nekem nem a tv-m, hanem a saját egészségem forgott veszélyben -> a röhögõgörcstõl majdnem megfulladtam :-)
#225
Panther, Wels Péter Mátyás volt az elkövetõ. Akkor az én tévém is veszélyben volt nevet
#224
Summer 2003 temperatures relative to 2000-2004, avagy 2003 nyarának felszini hõmérsékletei a 2000-2004-ihez viszonyítva:Link NASA’s Moderate Resolution Imaging Spectrometer, courtesy of Reto Stöckli)
#223
A szélrõl csak annyit,hogy a minap a franciaországi szélvihart hurrikánnak állították be szomoru Miért nem képesek utánanézni,hogy miket mondanak. Kérdezzenek meg szakembereket ! A tornádós esetet nem hallottam,de képzeljétek el mi lenne akkor,ha bejönne egy 1987-es nagy országos havazás,komoly hófúvásokkal és nagy hideggel ? Jönnének a jégkorszak elméletek !
#222
Igen, akkor pont én is néztem a Tv-t és mikor ez a mondat elhangzott, gyorsan végigfutott a hideg a hátamon és szánalmas tekintettel néztem és egybõl az jutott az eszemb, hogy atya ég ezt a metneten és minden más szaki látja..
#221
Nekem a múltkor akkor nyílt ki a bicska a zsebemben, amikor a TV2 a nagy szélviharról tudósított. A riporter a Balcsi partján állt és szó szerint ezt mondta: "-Amit most mögöttem látnak, az egy tipikus tornádó." Mögötte a Balcsi hullámzó felszíne és a távolban egy szürke felhõ látszott, ami egybeolvadt a horizonton a víztükörrel. Teljesen hétköznapi esemény volt. Majd felrúgtam a tévét, hogy tud valaki ekkora baromságot mondani egy tájékoztató adásban.
#220
RR:Kösz a tájékoztatást. Most januárig nemigen leszek internet közelben. Addig is viszlát mindenkinek és BUÉK!
#219
#218
Büszkék vagyunk a magyar oktatási rendszerre,iskoláinkra,tudósainkra ,általános tájékozottságunkra,intelligenciavetélkedõinkre,stb.Akkor a médiasztár bemondók és hírszekesztõ guruk honnan származnak ?/A tv is bemondta,hogy hurrikán csapott le Párizsra/
#217
A cikk az indexen egybõl: Hurrikán csapott le Párizsra vidám Link Legyen akkor a "nagy szél" horrikán és akkor az mindenre jó vidám

Utolsó észlelés

2024-05-16 01:48:05

Dorog - (137m tszf)

13.5 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

121342

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.